FAQ

Najcześciej zadawane pytania dotyczące organizowanych przez nas pokazów balonowych.

Balon – podstawowe informacje

Balony na jakich latają nasi piloci są typowymi balonami na ogrzane powietrze. Powietrze ogrzewa się przy użyciu palnika zasilanego gazem propan-butan znajdującego się w specjalnych butlach. Powłoka/Czasza balonu jest uszyta z tkanin poliamidowych lub poliestrowych będących jednocześnie bardzo lekkimi i bardzo wytrzymałymi materiałami. Kosz balonowy wyplatany jest z wikliny lub ratanu i wykańczana odpowiednimi materiałami. Do podstawowego wyposażenia należą również ww. palnik i certyfikowane butle gazowe. Gotowy do startu balon o powierzchni około 2600 m3 waży około 800 kg.

Jak wygląda pokaz balonowy?

Najpierw ustalamy wstępny termin atrakcji. Następnie na bieżąco monitorujemy warunki meteorologiczne na podstawie oficjalnych komunikatów lotniczych i potwierdzamy ustalony termin pokazu. Po przyjechaniu na miejsce raz jeszcze sprawdzamy warunki meteorologiczne i jeżeli są korzystne to stawiamy i kotwiczymy balon. Trwa to około 30-40 minut i jest bardzo widowiskowe. Następne zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami balon albo pozostaje na ziemi i rozpoczynają się wzloty na uwięzi albo do kosza wchodzą wybrani uczestnicy lotu i następuje start balonu. W przypadku wznosów na uwięzi pilot wznosi się balonem na wysokość 15-30 m w zależności od warunków atmosferycznych i wymiarów pola, na którym odbywają się wzloty. Generalna zasada jest taka: im większy teren będziemy mieć do dyspozycji, tym wyżej możemy się wznieść. Ekipa naziemna cały czas utrzymuje kontakt radiowy z pilotem. Wzlot balonu trwa kilka minut. Po tym czasie pilot schodzi balonem na ziemię, zaś obsługa nadzoruje wymianę uczestników lotu. Istnieje możliwość zorganizowania dodatkowej atrakcji w postaci konkursu rzutu markerem z kosza balonu do wyznaczonego celu. W przypadku lotu swobodnego ekipa wyrusza autem w ślad za balonem. O miejscu lądowania decyduje pilot uzależniajac je od procedur bezpieczeństwa i stref lotniczych wystepujacych na terenie wykonywania lotu. Przez cały czas trwania pokazu nasza ekipa chętnie odpowie na pytania i udzieli wskazówek dotyczących lotu.

Nad bezpieczeństwem całego przedsięwzięcia nieustannie czuwa cały nasz zespół, zaś podczas lotu wszyscy uczestnicy są ubezpieczeni.

Kiedy jest możliwość organizacji pokazu balonowego?

Pokazy balonowe mogą odbywać się przez cały rok. Przeciwwskazaniami są tzw. termika, silny wiatr, opady oraz do lotu swobodnego widoczność poniżej 2 km. Warunki pogodowe są zawsze bardzo dokładnie sprawdzane przez pilotów i to do nich należy ostateczna decyzja o locie. Teren, na którym mają odbywać się wznosy musi mieć minimalne wymiary 50 m x 50 m, i mieć trawiasta nawierzchnię. Może to być nawet skrawek łąki, byleby teren był odkryty i bez przeszkód terenowych (drzew, słupów, latarni, ostrych przedniotów i brudzącej nawierzchni), w razie wątpliwości możemy sprawdzić teren, który mają Państwo do dyspozycji. Balony startują i lądują z miejsc przygodnych o odpowiednio dużej powierzchni. Kierowanie balonem odbywa się poprzez zmianę wysokości lotu gdyż balon lata zgodnie z kierunkiem wiatru.

W jakich godzinach można planować lot lub pokaz balonu?

Godziny w jakich można wykonać lot balonem lub pokaz stacjonarny ściśle zależą od pory roku. W diagramie zaznaczyliśmy na zielono godziny w jakich można bezpiecznie korzystać z naszej atrakcji.

Przeciwwskazania

Uczestnikami lotów balonem nie mogą być osoby pod wpływem alkoholu, kobiety w ciąży, dzieci poniżej 110 cm wzrostu, osoby z endoprotezami i rozrusznikami serca. Uczestnik lotu musi znajdować się w dobrej formie psychofizycznej. W przypadku wznosow na linach przy spokojnej atmosferze dopuszcza się loty dzieci niższych niż krawędź burty kosza. W obu przypadkach dzieci muszą pozostawać pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna.